אודותי


מי אני?

שמי יהודית גרעין-כל,  רבים מכירים אותי גם בכינוי דוּדָה
בשנים האחרונות הפכתי את תחביבי לעיסוק העיקרי שלי, אשמח מאוד לשתף פעולה עמכם, העבודה כרוכה בתשלום, תלוי ברמת העבודה שתבקשו: 
א. צילומי סטילס - אני  מצלמת שנים רבות באירועים, טיולים, ביקורים, במשפחה, צילומי תינוקות, צילומי נוף.   גלריה של צילומים נבחרים נמצאת באתר פיקיוויקי שהוא אתר שיתופי.   הקלידו את שמי בחיפוש ותקבלו למעלה מ-1,800 תמונות נבחרות.    גלריות רבות נוספות ברשת.
ב. צילום ועריכת וידאו - מאז שנת 1991 מצלמת בוידאו ועורכת  קליפים וסרטים.  עוד לפני עידן העריכה הממוחשבת ערכתי עם תלמידי קליפים.   במשך  כ-10 שנים הוצאנו קלטות מחזור עם כיתות התקשורת שלי, בחטיבת הביניים "בן-גוריון" בהרצליה.  בשנים האחרונות. אני עורכת סרטי וידאו בתוכנות ממוחשבות, יצרתי  סרטי וידאו של סיפורי חיים והם משולבים בבלוגים . כמו כן, יצרתי כמה סרטים לטלוויזיה הקהילתית של רמת השרון.  לאחרונה אני גם עורכת סרטים לאירועים לפי בקשת הלקוח. הסרט על פרידה קובו נערך לקראת  יום הולדתה ה-90, אותו חגגה המשפחה ב-2011.
ג. עיסוק בחקר שרשי המשפחה - תמיד אהבתי לשמוע סיפורי חיים של אנשים.  חקרתי את סיפורם של בני משפחתי. שחזרתי את סיפור חייו של סבי שמואל גרעין-כל, אותו לא זכיתי להכיר, הוא דווקא הגיע לארץ ישראל בשנות העשרים אך נפטר בגיל צעיר מאוד.  עם תלמידי פיתחתי את חקר שורשי המשפחה, ואף בניתי אתר שורשים, כאשר עוד לא היה אתר כזה ברשת. בשנים האחרונות אני חוקרת את שרשי המשפחה של אנשים שפונים אלי למטרה זו, ויחד איתם אני עוברת מסעות חיים מרתקים, כך אני גם יוצרת מפת מסלול חיים  של אותם אנשים.
ד. עריכת תחקירים של סיפורי חיים  - כתיבה של סיפור חיים הוא תהליך מתמשך של חקר.  האזנה לסיפור  היא החלק הראשון, כתיבה, חקר נושאים הקשורים לסיפור המשפחתי, חקר מקומות לידה, חיים, מסעות, מעברים, שואה, מחנות עקורים, עלייה לישראל, העפלה.  כל אלו מעבים את הסיפור ויוצרים תמונה מעניינת של  סיפור חיים מרתק.  ולכל אדם סיפור חיים מרתק, גם אם הוא נראה שגרתי למדי.  משפחתו ודאי תשמח אם ישאיר אחריו את הסיפור כתוב.  ואתר אינטרנט הוא מעל ומעבר לציפיות של ילדיו.  ראו את האתר של חיים אנוש לאחר מסע שעשיתי עם בתו אורה.
ה. עיסוק בתמונות וצילומים - סריקת תמונות מאלבום המשפחה, פענוח התמונות, קישור לסיפור המשפחתי,  מיון, עיבוד תמונות קטנות,  שיפור תמונות.  לעתים אנשים שעברו את השואה נותרו ללא תמונות משפחתיות של השנים הראשונות לחייהם, לא נותרו תמונות של בני משפחה.   גם לכך יש פתרון ראו את הסרט שיצרתי לסופרת אירית  ר. קופר שלא נותרו לה תמונות מהילדות ומהתקופה שבה הסתובבה בכפרים.
ו. הרצאות - אני מאוד אוהבת את הקשר עם קהל השומעים. בעבודתי כמורה, כרכזת שכבה, כסגנית מנהלת,  עמדתי הרבה מול קהל גדול והצלחתי להניע הרבה תהליכים וגם ללמד באהבה.  הייתי   בשליחות ברוסיה סן-פטרסבורג  שם לימדתי בשני בתי ספר שבהם שולבה מגמה יהודית ישראלית  "שורשים" במרכז העיר, ובית ספר  "ירושלים".  ולימדתי בבית הספר "שלום עליכם"  בוילנה שבליטא - 5 שנים בין השנים 2002-2007. בהשראת השנים הללו  הכנתי סדרת הרצאות על היהודים בתחום המושב ועל התרבות והחיים במדינות הבלטיות.  באותן שנים הסתובבתי בכל רחבי מזרח אירופה.  בכל פעם שהייתה לי חופשה יצאתי לתור את המדינות והערים המעניינות הללו, וכמובן צילמתי באותם מקומות.  כך יצרתי סרטונים, מצגות המכילות מפות וצילומים מן המקום. המצגות נבנו במשך שנה, כתחקיר מעמיק, מבחינתי זו הייתה סגירת מעגל עם המקומות שבהם ביקרתי.  והקהל מרוויח את הידע שצברתי בביקורי במקום, ובחיים בתוך הקהילות הללו.
ז. עריכת סיפור חיים משולב בתמונות בספר - יש אנשים המעוניינים לספר את סיפורם בספר דווקא.ניתן כמובן לערוך ספר כזה בתוכנות שניתנות חינם ברשת  באתר "לופה" למשל, לאחרונה עסקתי גם ביצירת ספר בלופה. ניתן לשלב טקסט עם תמונות ולהוציא מספר עותקים למשפחה בעלות לא גבוהה. המצגות נשמרות בחברה ואצלי, וניתן להפיק ספרים נוספים לפי הצורך.  בימים אלו אני עובדת על פרוייקט ארוך ומתמשך, ועורכת ספר כזה בקרוב תוכלו לראות דוגמא.
שנים רבות עסקתי בהוראה וניהול במערכת החינוך, מקצועות ראשיים ספרות ומקרא ובהמשך תקשורת המונים, מולטימדיה ומחשבים. במהלך השנים הנחיתי קבוצות מורים בתחומים שונים: חינוך מיני וחינוך לחיי משפחה מטעם משרד החינוך, תקשורת המונים, מחשבים ומולטימדיה. בתום תקופת ההנחייה בחינוך מיני כתבתי ספר "חינוך מיני בעידן של חשיפה תקשורתית" שהוא פרי עבודתי בסדנאות עם מורים יועצות ומחנכים/מחנכות. לאחר 28 שנות הוראה בארץ יצאתי לשליחות מטעם משרד החינוך והסוכנות היהודית ברוסיה ובוילנה. במשך 5 שנים לימדתי עברית בבתי ספר יהודיים בסן-פטרסבורג ובווילנה-ליטא, נפגשתי עם הקהילות, והשתדלתי להיות שליחה נאמנה של מדינת ישראל. במשך כל השנים הללו ביקרתי במקומות רבים וצילמתי, כיוון שצילום הוא התחביב והעיסוק שלי במשך שנים רבות. לאחר שחזרתי מהשליחות הכנתי סדרת הרצאות על המדינות הבלטיות ומדינות תחום המושב. ההרצאות מלוות בסרטים ומצגות וצילומים שלי וכן תחקירים שערכתי במקומות בהם שהיתי וביקרתי במהלך השליחות. בימים אלו אני עוסקת בכתיבת סיפורי חיים ועריכת סרטים ומצגות וכן הדרכה במחשבים ברמה מתקדמת. ניתן לכתוב אלי לדוא"ל: ygarinkol@gmail.com לעלות על סיפורי חיים נוספים שנמצאים ברשת לפי שמי המלא בעברית .  וכמובן ביתר פרוט ניתן למצוא מהיום באתר זה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה